Egy újabb sikeres piaci együttműködés közreműködője a PTE3D nyomtatási és Vizualizációs Központ

2024. december 18.

A PTE 3D Központ kutatócsoportja, és annak piaci partnere, a CorvusMed Kft ortopédiai segédeszközöket gyártó cég közreműködött a Leopoly Kft által egyedileg kifejlesztett Leo Insole tervezőszoftver alkalmazhatóságának vizsgálatában, és a piaci modell kidolgozásában.

Mi is az a Leo Insole?

A Leopoly Kft. egy amerikai- magyar jelenléttel bíró, 3D technológiákra építő, nemzetközi piacra dolgozó szoftverfejlesztő cég, mely 2023 őszén tett látogatást előszőr a Pécsi Tudományegyetem 3D Nyomtatási és Vizualizációs Központjában (PTE3D Központ).  A látogatások során a Leopoly Kft. szakemberei megismerhették a PTE3D Központ nyomtatási portfólióját, mérnöki szolgáltatásait, valamint a klinika biomechanikai laborját és a hozzá kapcsolódó kutatócsoportok munkáját.

A Leopoly Kft. szakemberei kifejlesztettek egy egyedi talpbetéttervező, az első bétatesztelésre alkalmas, böngészőben futtatható, szoftvert, mely a Leo Insole elnevezést kapta.

A szoftver célközönsége azok a cégek, amelyek kényelmi és gyógyászati talpbetéteket készítenek és forgalmaznak. Ezek a cégek a szoftvert online elérve, egy felhasználóbarát grafikus felületen keresztül tervezhetik meg ügyfeleik egyedi talpbetéteit, helyben készült 3D talpszkennek alapján. A kész modelleket 3D nyomtatással helyben, vagy kiszervezett megrendelésként gyorsan és hatékonyan elő is állíthatják.

A szoftver későbbi értékesítéséhez azonban szükség volt egyetemi oldalról független orvosi és mérnöki együttműködésre, amely során validálható a termék használhatósága és visszajelzések gyűjthetők valódi felhasználóktól. A projekt keretében a PTE3D Központ kutatócsoportja 60 fő bevonásával végzett klinikai tanulmány keretében megvizsgálta a tervezőszoftver (Leo Insole) alkalmazhatóságát, és a szoftver segítségével gyártott egyedi talpbetétek viselésének hatásait.

Hogyan zajlott maga a vizsgálat folyamata? 

A Leopoly Kft. a PTE3D Központ rendelkezésére bocsátotta a fejlesztés alatt álló Leo Insole szoftvert, valamint egy talpszkennert. Ezt követően a biomechanikai labor kutatói az etikai engedély birtokában 60 önkéntes alanyt vontak be a vizsgálat folyamatába. Első lépésként a vizsgálatban részt vevő alanyok mindkét talpát beszkenneltük. Az így elkészült minták alapján a CorvusMed Kft munkatársai a szoftver segítéségével egyedi talpbetéteket modelleztek a vizsgálati alanyok számára, mely alapján a Leopoly Kft egy 3D nyomtatásra szakosodott céggel együttműködve, MJF (Multi Jet Fusion) technológiát alkalmazva, kinyomtatta a fizikális betéteket. Az így elkészült termékeket a biomechanikai laborunk kutatói átadták a vizsgálatban részt vett alanyok számára.

A termékek átadásával párhuzamosan a vizsgálatban részt vevők kitöltöttek egy kérdőívet a termékkel kapcsolatos előzetes elvárásaikról, mely mellett minden résztvevőn elvégeztünk egy komplex mozgásanalízis vizsgálatot a talpbetétek viselésének megkezdése előtt, hogy az aktuális járásképet felmérjük. A mozgásanalízis vizsgálatot egy hónappal később megismételtük, hogy valós képet kapjunk arra vonatkozóan, hogy okozott-e a járásképben mérhető változást a talpbetétek használata, melyet ismét összekötöttünk egy kérdőíves megkérdezéssel, hogy megtudjuk a vizsgálatba bevont személyek milyen tapasztalásokkal rendelkeznek a talpbetét viselése során. Ezen eredmények alapján a legtöbb személy elégedett volt a talpbetéttel, a jövőben is viselné. Emellett rendkívül fontos visszajelzések és javaslatok érkeztek a talpbetétek jövőbeni módosítására, tökéletesítésére vonatkozóan.

Mitől tekinthető hatékonyabbnak, a 3D technológiával gyártott talpbetét a többi piacon elérhető talpbetéthez képest?

A 3D talpszkenneléssel és 3D nyomtatással készült talpbetétek számos előnnyel bírnak a hagyományos módszerekkel, például a 2D szkenneléssel vagy roppanóhabos mintavételezéssel és moduláris elemekkel, kézzel készített talpbetétekkel szemben.

Elsősorban a 3D szkennelés nagyobb pontosságot és részletgazdagságot biztosít. A 3D szkenner képes pontosan rögzíteni a talp teljes geometriáját, beleértve a finomabb felszíni részleteket és az esetleges deformitásokat, melyek elkerülhetik a hagyományos, 2D módszerek figyelmét. Ez lehetővé teszi, hogy a talpbetét valóban személyre szabott legyen, nemcsak a hossz, szélesség vagy ívmagasság alapján, hanem az egyén talpának minden részletére figyelve.

A 3D technológiák rugalmasságot is biztosítanak, mivel a tervezést digitálisan lehet optimalizálni és a gyártási folyamat gyorsan testreszabható. Egy újabb szkennelés után például egyszerűen frissíthető a talpbetét terve, és egy új modell nyomtatható anélkül, hogy az egész folyamatot újra el kellene kezdeni. Ezzel szemben a hagyományos módszerek általában több időt igényelnek és az emberi tényező nagyobb szerepet játszik a talpbetét kialakításában. A kézi összeszerelés moduláris elemekből nem mindig garantálja ugyanazt a pontosságot vagy rugalmasságot, mint egy teljesen digitálisan vezérelt 3D gyártási folyamat.

A 3D szkennelés és nyomtatás révén készült talpbetétek jobb illeszkedést, nagyobb testreszabhatóságot, és hatékonyabb gyártási folyamatot biztosítanak, miközben a modern technológiák előnyeit használják ki a precizitás és a személyre szabhatóság érdekében.

Távlati célok

A vizsgálatok során kapott kutatási eredmények – a kutatók által végzett mozgásanalízis vizsgálatok eredményei, a vizsgálati alanyok, valamint a szoftvert használó technikusok visszajelzései ismeretében a fejlesztő cég (Leopoly Kft.) célja az innovatív rendszer továbbfejlesztése, valamint a szerződő felek együttműködésével a szolgáltatás üzleti modelljének kidolgozása, a termék piacra vitele.

 

 

Az elem már a listában van!
Nem tehet be a listába 5-nél több elemet!
Sikeresen mentve
Hiba a mentés során!