Az elmúlt négy évben az Országos Gerincgyógyászati Központban tevékenykedett, 2024 szeptemberétől azonban ismét a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának Gyermekgyógyászati és Idegsebészeti Klinikáin gyógyít, oktat és kutat dr. Tunyogi-Csapó Miklós egyetemi docens, gerincsebész. Munkatársaival heti hatvan órában végez műtéteket és járóbeteg-szakellátást gyermek- és felnőttkori gerincbetegségek kezelése céljából. A pécsi központba való visszatérésének hátterében az áll, hogy befejeződött az Idegsebészeti Klinika műtőinek korszerűsítése, valamint a Gyermekgyógyászati Klinikán – a Manuális Tanszék részeként – létrejött egy gyermek-gerincsebészeti részleg. Tárgyalások zajlanak egy önálló gyermek-gerincsebészeti központ kialakításáról, amit a növekvő beteglétszám is indokol. A hosszú távú elképzelés egy olyan integrált gerincközpont létrehozása, amely a Dunántúlon valamennyi korosztály számára teljes körű ellátást biztosít. A szakmai munka sajátosságairól, az operációk hátteréről és a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában elérhető, országosan is egyedülálló lehetőségekről beszélgettünk.
Schweier Rita írása
„A PTE Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikáján 2024 szeptemberétől elindítottunk egy tízágyas, családias légkörű gyermek-gerincsebészeti részleget. A működtetéshez a gyermeksebészeti osztály biztosítja számunkra a szükséges szakembergárdát, beleértve a nővéreket és gyógytornászokat, továbbá rendelkezésünkre áll egy kétágyas intenzív kórterem is, ami az idegsebészeti műtőből érkező betegek posztoperatív ellátására szolgál. Felnőtt pácienseink műtéti beavatkozásait az Idegsebészeti Klinika infrastruktúrájának igénybevételével végezzük. Az ambuláns rendeléseket továbbra is a PTE Akác utcai épületében tartjuk, ahol egy háromdimenziós, teljes álló gerincfelvételre alkalmas EOS-képalkotó rendszer is rendelkezésünkre áll. Ez a technológia kizárólag a Heim Pál Gyermekkórházban és nálunk érhető el. Az ambuláns rendelések hétfőtől péntekig folyamatosan működnek” – nyilatkozta dr. Tunyogi-Csapó Miklós.
Kiemelte, hogy a műtéteket dr. Márkus István szakorvossal immár tizenegy éve közösen végzik, 2024 februárjától pedig dr. Bogyó Csaba is csatlakozott a csapathoz, aki a konzervatív ambuláns ellátást irányítja. A csapat munkáját egy rezidens segíti az adminisztratív és asszisztensi feladatok ellátásában, egy betegkoordinátor felel a telefonos kapcsolattartásért, az ambuláns vizsgálatok szervezéséért és a műtéti előkészítésért. A betegellátásban egy pszichológus, valamint a műtői személyzet és a szakdolgozói gárda is részt vesz.
A gyermekek gerincbetegségeivel kapcsolatban elmondta, hogy a leggyakoribb elváltozások közé tartoznak a gerincdeformitások és a csigolyaelcsúszások. Daganatos elváltozások, szűkületek és sérvek ritkábbak, ám szintén előfordulnak. A gerincferdülés leggyakrabban serdülőkorban, 9-10 éves kortól jelentkezik, kialakulásában genetikai tényezők, testalkati sajátosságok és életmódbeli hatások is szerepet játszanak. A betegség a lányok körében hétszer gyakoribb, mint a fiúknál, leginkább a 13-16 éves korosztály érintett. Egyre többször látnak korai kezdetű görbületeket is, amelyek veleszületett fejlődési rendellenességek következményei is lehetnek. Az ilyen esetek korai sebészeti beavatkozást igényelhetnek. Külön betegcsoportot képeznek az izombetegségben szenvedő gyermekek, köztük az SMA-sok, a Duchenne-féle izomdisztrófiával élők, valamint a cerebrálparetikus betegek.
Kiemelkedő aneszteziológiai háttér és világszínvonalú műtéti eszközpark
„Elindítottunk egy programot, ami lehetővé teszi a fejlődési rendellenességek ultrahangos szűrését már intrauterin korban, azaz még a gyermek születése előtt. Az így azonosított esetekben a gyermekeket 18 éves korukig folyamatosan nyomon követjük, évente többszöri kontrollvizsgálattal. Ez a szoros orvos-beteg kapcsolat jelenti az az egyik legnagyobb motivációt számomra” – mondta.
Hangsúlyozta, hogy az intézményben dolgozó aneszteziológiai csapat rendkívül felkészült, ami elengedhetetlen a hosszú, sok esetben 8-10 órán át tartó műtéti beavatkozásokhoz. Egyedülálló lehetőség továbbá, hogy a Pécsi Diagnosztikai Központban teljes anesztéziában végezhető MR- és CT-vizsgálatokat is biztosítani tudják a gyerekek számára.
„Az Idegsebészeti Klinika műtéti infrastruktúrája világszínvonalú. A legmodernebb neuronavigációs rendszerek, háromdimenziós gerincsebészeti szoftverek és csúcstechnológiás mikroszkópok állnak rendelkezésünkre. A közelmúltban egy korszerű altatógéppel, műtőasztallal és neuromonitorral is bővült a felszereltségünk” – emelte ki, hozzátéve, hogy a műtétek időtartama az eset komplexitásától függően 4-12 óra között mozog. Heti négy operációt végeznek, ami rendkívüli fizikai és mentális terhelést jelent az orvosoknak és a szakdolgozói állománynak.
Költséges implantátumok, új műtéti technológiák
A team évente 150 gyermek-gerincsebészeti beavatkozást végez. A gyermekek kezelésével párhuzamosan jelentős igény mutatkozik felnőttkori gerincműtétekre is, amelyek gyakran komplex sebészeti megoldásokat jelentenek.
„A gerincműtétek kiemelkedően magas költségvonzattal járnak. Egy gyermek gerincdeformitás-korrekciójához szükséges implantátum 3-4 millió forintba kerül, nem beszélve a műtét során felhasznált egyéb anyagokról és anesztéziás gyógyszerekről” – tette hozzá.
Jövőbeli terveik között szerepel új műtéti technológiák bevezetése, beleértve a fúzió nélküli, minimál-invazív eljárásokat, amelyek lehetőséget teremtenének a deformitások rugalmasabb korrekciójára. Kiemelt figyelmet szeretnének fordítani az oktatásra és a kutatásra is. A graduális- és posztgraduális képzésbe való bekapcsolódásuk előkészítés alatt áll, arra törekszenek, hogy egyre több orvostanhallgatót vonjanak be a gerincsebészeti képzésbe. Jelenleg egy TDK-hallgatójuk van, de tervezik bővíteni kutatói bázisukat, új témákat meghirdetni, lehetőséget biztosítva a fiataloknak arra, hogy betekintést nyerjenek ebbe a speciális szakterületbe.
„Kutatási terveink között kiemelt szerepet kapnak az innovatív műtéti eljárások. A fúzió nélküli, minimál-invazív technikák egyre nagyobb teret nyernek a világban, és mi is szeretnénk elérni, hogy ezek a módszerek a mindennapi gyakorlat részévé váljanak. Célunk, hogy a lehető legkisebb beavatkozással korrigálhassuk a gerincdeformitásokat, amennyiben időben észleljük a problémát. Ehhez elengedhetetlen az implantátumfejlesztés, valamint a csont érettségének pontos meghatározása. Ezeken a területeken nemzetközi szinten már jelentős előrelépések történtek” - nyilatkozta, hozzáfűzve, hogy a csontnövekedés pontos előrejelzése kritikus fontosságú a gyermek-gerincsebészetben. Míg korábban csupán a medencelapát csontosodásából próbálták megbecsülni a várható növekedést, addig ma már komplexebb képalkotó eljárások állnak rendelkezésükre, melyek révén sokkal pontosabb diagnosztikai és terápiás döntéseket hozhatnak. Ezekkel a módszerekkel és a legmodernebb technológiákkal szeretnék tovább javítani betegeik ellátását.
Fotók:
Kalmár Lajos
Verébi Dávid