Arts-in-Med – Dr. Vas Bence gitárestje

2017. március 20.

Az Arts-in-Med tavaszi programsorozatának második szereplője Dr. Vas Bence, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának egyetemi docense, aki Kramenstetter Ádám gitárművésszel közösen lép színpadra. Előadóestjük címe: „Gitár is, nem is...”

Dr. Vas Bence szerint a gitárról mindenkinek eszébe jut valamilyen emlék, többnyire egy-egy könnyűzenei koncert, fiatalsága egy szelete. Egyesek szerint mindegy, hogy mit játszanak a hangszeren, az úgyis csak azt mondja: „I love you”. A klasszikus gitárhangversenyeket kedvelők ritkán járnak más jellegű komolyzenei hangversenyre, a hagyományos komolyzenei koncertlátogatók pedig nem mennek el a gitáros programokra. A zongorán, a hegedűn, a kamarazenei repertoáron felnevelkedett műértőt sokszor elbátortalanítja a gitár repertoárja.

Dr. Vas Bence és Kramenstetter Ádám különös kalandra invitálják a közönséget. Klasszikus gitáron szólaltatnak meg olyan műveket, amelyek nem a hangszerre íródtak. Így aki eljön, az hall is gitárt – hisz azon szólaltatják meg a műveket – meg nem is. Szeretnék lehántani a hangszerről az évtizedek alatt rárakódott képzeteket, és megvilágítani azt, hogy a muzsika sok esetben messze több, mint egy hangszer bemutatása. Nem a gitárról lesz tehát szó, hanem a zenéről, Bartók, Haydn muzsikájáról, ami mögött eltűnhet a hangszer, mégis - indirekt módon - annak valódi adottságai is napvilágot láthatnak.