A PTE díszdoktora, Berde Botond bázeli professzor (1919-2014) 1997-ben alapította a fiatal kutatók támogatását célzó, nevét viselő ösztöndíjat. A támogatás célja az egykori alapító szellemének, céljainak megtartása mellett az azóta eltelt időszak változásaihoz és a PTE-re vonatkozó szabályozási környezethez adaptált támogatási forma további működtetése.
A támogatás olyan 2-4 hetes időtartamú, továbbképző jellegű metodikai tanulmányutat tesz lehetővé az európai országok valamelyikében, amelynek szakmai célja egy külföldön már sikerrel alkalmazott és a jövőben a PTE-n is hasznosítható gyakorlat, módszer tanulmányozása, elsajátítása (kísérleti terv, metodika elsajátítása, vizsgálati módszer, stb.).
1) A támogatandók köre:
Pályázatot nyújthat be az a személy, aki:
- a PTE ÁOK vagy a PTE KK foglalkoztatottja, vagy a PTE ÁOK-hoz tartozó doktori iskolák egyikének ösztöndíjas doktorandusz hallgatója;
- a pályázat benyújtási határidejének időpontjában még nem töltötte be a 37. életévét;
- sikeres, a jövőre nézve ígéretes tudományos, kísérletes munkán alapuló munkásságot folytat, amiről legalább 1 db első/utolsó szerzős, vagy legalább 2 db társszerzős közlemény jelent meg PubMed-ben jelzett folyóiratban.
2) A támogatás felhasználásának feltételei:
A támogatás összege az alábbiakra fordítható:
- utazási költségek (utazás, transzfer);
- kiküldetés esetén napidíj;
- szállásköltség;
- külföldi helyi közlekedési költségek.
A költségek a PTE vonatkozó szabályzatainak, utasításainak megfelelően, a PTE nevére és címére (7622 Pécs, Vasvári Pál u. 4.) kiállított számlák és/vagy utazási bizonylatok alapján számolhatók el. A helyszínen felmerülő költségek fedezésére a PTE szabályai szerint útielőleg igényelhető.
3) A támogatás mértéke:
A pályázható összeg: legfeljebb 1.200.000 Ft/fő (azon belül a felhasznált, 2. pont szerinti kiadások erejéig)
Elnyerhető pályázatok száma: évente legfeljebb 2
A bíráló kuratórium fenntartja a jogot, hogy – a benyújtott pályázatok számának és színvonalának függvényében – nem minden évben ítéli oda a támogatást.
4) Egyéb feltételek:
- A támogatást egy személy csak egy alkalommal nyerheti el.
- A támogatás nem fordítható kongresszuson, szimpóziumon való részvétel költségeinek a fedezésére, annak támogatási lehetőségeiről külön dékáni utasítás rendelkezik.
- A támogatás a 2025. június 14. és 2025. december 31. közötti időszakban használható fel.
- A pályázatot elnyerő személynek az 1. pont szerinti jogviszonyok valamelyikével a tanulmányút végéig rendelkeznie kell.
5) A pályázat benyújtása:
- A pályázatot a dekani.hivatal@aok.pte.hu e-mail címen kell benyújtani.
- A dokumentum neve: „ÁOK_Berde_Botond_pályázat_év_hónap_nap_pályázó vezeték és keresztneve" megjelöléssel, amit az e-mail tárgymezőjében is fel kell tüntetni (a dátum a benyújtás időpontját jelenti).
- A pályázatot egy kinyomtatott, aláírt példányban is be kell nyújtani az ÁOK Dékáni Hivatalhoz.
- A pályázat benyújtásának határideje: 2025. május 16.
- A benyújtott pályázatokat – azok szakmai bírálatát megelőzően – a kari pályázati területi referensek formailag ellenőrzik.
6) A pályázatnak az alábbiakat kell tartalmaznia:
- pályázati kérelem, megjelölve a fogadó intézmény (egyetem, klinika, kutatóintézet) megnevezését, címét, és a fogadó fél nevét, beosztását;
- fogadókészséget igazoló levél;
- a pályázó munkahelyének vezetője (intézet, klinika igazgatója, PhD-hallgató esetén a programvezető) által írt támogató levél;
- a pályázó szakmai életrajza (születési dátumot is feltüntetve) és publikációs jegyzéke;
- munkaterv;
- nyelvtudás igazolása (legalább középfokú államilag elismert nyelvvizsga angol nyelvből vagy a fogadó ország nyelvéből);
- foglalkoztatotti vagy hallgatói jogviszony igazolása;
- a megpályázott támogatás felhasználásának költségterve.
7) A pályázatok elbírálása
- A pályázatokat a Berde Botond professzor úr elvei szerint kijelölt kuratórium bírálja el. A bírálatot végző kuratóriumi ülésre meg kell hívni az ÁOK dékánját vagy az általa kijelölt dékánhelyettest is.
- A kuratórium a benyújtott pályázatokat 2025. május 23-ig értékeli, a pályázókat 2025. május 30-ig értesíti a bírálat eredményéről az ÁOK Dékáni Hivatalán keresztül.
8) A pályázat beszámolójának beküldési módja:
A tanulmányút befejezését követően részletes (2-5 oldalas) szakmai beszámolót kell készíteni, amelyben ismertetni kell a tanulmányozott gyakorlatot, módszert, annak elsajátítási fokát, az egyetemen belüli hasznosítás lehetőségeit, feltételeit. A beszámolóhoz csatolni kell a felhasznált költségekről összeállított kimutatást, amihez igénybe vehető a Gazdasági Referatúra munkatársainak a segítsége.
A szakmai beszámolót a tanulmányút befejezését követő 30 napon belül kell benyújtani egy aláírt példányban az ÁOK Dékáni Hivatalhoz, valamint elektronikusan a dekani.hivatal@aok.pte.hu e-mail címre is el kell küldeni.