A PTE Általános Orvostudományi Kara 2023 januárjában országos, anonim pályázatot hirdetett egy olyan műalkotás elkészítésére, amely méltón állít emléket dr. Grastyán Endre személyének, tudományos, oktatói tevékenységének. A professzor a pécsi egyetemen végzett, haláláig vezette az akkori POTE Élettani Intézetét és irányította az MTA Idegélettani Kutatócsoportját. A pályázat kiírói olyan műalkotást vártak, amely Grastyán szellemiségéhez méltó, inspiráló, kreatív és figyelemfelkeltő.
A kiírásra a műfajban referenciával rendelkező, munkájukat hivatásszerűen végző szobrász alkotók jelentkezhettek. A felhívásra összesen 14 pályamű érkezett.
A bíráló bizottság - dr. Bódis József, az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány kuratóriumi elnöke, dr. Miseta Attila, a PTE rektora, dr. Nyitrai Miklós, a PTE Általános Orvostudományi Karának dékánja, dr. Ertl Tibor dékáni tanácsadó, dr. Lénárd László, a PTE ÁOK Élettani Intézetének korábbi igazgatója, dr. Horváth Csaba és dr. Előd Ágnes szobrászművészek, valamint dr. Aknai Katalin művészettörténész - dr. Orosz Klára, az SZTE JGYPK rajz- és művészettörténet tanszékének főiskolai docensének, a PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar környezetkultúra szakának óraadójának munkáját ítélték a legjobbnak.
Az eredményhirdetésre 2023. május 8-án került sor a pécsi orvoskar Dékáni Tanácstermében. Dr. Orosz Klára elmondta, hogy csapatmunkában, a kollégáival együtt dolgozták ki a pályaművet. Örültek annak, hogy a pályázat kiírói nem hagyományos, figuratív megoldást vártak, hanem inkább annak a szellemiségnek a megragadását, amit a professzor képviselt.
„Munkáimban fontos a néző bevonása, így ennek a műalkotásnak a belső terébe is be lehet majd bújni, akár feküdni is. A cikcakkos felületek a különböző agyhullámoknak a megjelenítései egy antropomorf formában. A szobor belsejében lehetősége lesz a használóknak meditatív hanghatású zenét hallgatniuk, ami előhívja a théta-hullám aktivitását. Ezek az agyhullámok igen kreatívak, ösztönzőek, inspirálóak és felerősítik intuíciós képességünket is. QR-kód alkalmazás révén virtuálisan a Klinikai Központ fekvőbetegei is megtekinthetik a szobrot, és élvezhetik a théta-hullám relaxáló, flow-élményt és pozitív tapasztalást kiváltó, gyógyító hatását" - fejtette ki.
„Nagyon szép kezdeményezés volt az orvoskar részéről, hogy egyik emblematikus professzorának, dr. Grastyán Endrének ily módon is emléket állítson. Én még hallottam őt előadni, a maga szerény stílusával és megjelenésével mindig lenyűgözött minket. Bevallom, meglepett, hogy az alkotók a klasszikus ábrázolás helyett inkább a professzor gondolatiságát ragadták meg elképzeléseikben, mindenesetre komolyan elgondolkodtatták a zsűrit” - mondta el az eredményhirdetésen dr. Miseta Attila professzor, a Pécsi Tudományegyetem Rektora.
Dr. Nyitrai Miklós, a PTE ÁOK dékánja a pályázat előzményei kapcsán elmondta, hogy az elmúlt 15 évben jelentősen megnőtt a pécsi orvoskaron a hallgatói létszám, ami a képzés színvonalának megőrzése és fejlesztése érdekében szükségessé tette az infrastrukturális bővítést. Létrejött egy nagyjából 12 ezer négyzetméteren elterülő szép, új épület, melynek első két szintje az oktatást szolgálja, a másik kettő pedig az intézetek és a kutatások otthona. Az új bázist dr. Grastyán Endréről nevezték el, akinek emléke előtt szoborral is szerettek volna tisztelegni, ezért hirdettek országos, anonim szoborpályázatot.
A beérkezett pályamunkákról szólva kifejtette, hogy azok nem a figuratív ábrázolást helyezték fókuszba, hanem sokkal inkább egy modern, friss, ropogós gondolatmenetet követtek, Grastyán személyiségéhez, szellemiségéhez illeszkedően.
„Úgy a szakmai bírálók, mint a nem szakmai zsűritagok, valamint a közvélemény is a 15-ös számú pályázatot sorolta az első helyre. Leírásából az derül ki, hogy az alkotó az agy és az agyhullámok fizikai megjelenítésében látta azt a lehetőséget, amivel ábrázolni tudja Grastyán Endre gondolatiságát, tudományos szakmaiságát. Az fogta meg a zsűrit és a közvéleményt is, hogy egy szellemesen kitalált alapötletre épülve egy nagyon igényesen elkészített pályázati munkát láthatott, úgy a makettet, mint a kiegészítő anyagokat tekintve. A parkban elképzelve a leendő alkotást, az a térrel is kommunikál majd, kiváltva közös gondolatokat” - összegezte a dékán.
Az eredményhirdetésről készült galéria ide kattintva nyílik.